16 Mayıs: Tarihte Bugün Ne Oldu?

  1. 1929 – Hindenburg Felaketi: Almanya’nın Hindenburg zeplininde çıkan bir yangın sonucunda, 36 kişi hayatını kaybetti. Bu olay, zeplin seyahatlerinin güvenliği konusunda ciddi endişelere neden oldu.

  2. 1943 – Warsaw Gettosu Ayaklanması: II. Dünya Savaşı sırasında, Varşova Gettosu’nda Yahudi direnişi başladı. Alman işgalcilere karşı ayaklanma, yaklaşık bir ay sürdü ve gettonun tamamen yok edilmesiyle sonuçlandı.

  3. 1966 – Çin Kültür Devrimi: Çin’de Mao Zedong’un başlattığı Kültür Devrimi’nin ilk büyük ölçekli olaylarından biri olan “5.16 Bildirisi” yayımlandı. Bu bildiri, Mao’nun rakiplerine karşı sert bir saldırı başlatmasını sağladı.

  4. 1997 – Mobutu Sese Seko’nun Devrilmesi: Zaire’nin uzun süreli lideri Mobutu Sese Seko, Laurent Kabila liderliğindeki isyancı güçler tarafından devrildi. Ülke daha sonra adını Demokratik Kongo Cumhuriyeti olarak değiştirdi.

  5. 2014 – Türkiye’de Soma Maden Faciası: Türkiye’nin Soma ilçesinde bulunan bir madende meydana gelen patlama ve yangın sonucunda 301 madenci hayatını kaybetti. Bu, Türkiye’nin en ölümcül maden faciası olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir